reklama

Svet miluje hlodavce

Hlodavce sú veľmi zaujímavé tvory. Prečo? Čítajte ďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

My ľudia hlodavce považujeme za škodcov, za vyjedačov komôr, zamalé potvorky, ktoré nežné pohlavie privádzajú do šialenstva, ale aj zaroztomilé malé zvieratká. Čo je na hlodavcoch také príťažlivé, že súv animovaných filmoch často zobrazované ako ústredné postavy? Myšiak Jerrybol hotovým stelesnením prefíkanosti a bystrého rozumu. A pritomv klasických rozprávkach je väčšinou symbolom prefíkanosti líška aleboopica. Nájdeme tu aj ďalších príslušníkov zvieracieho rodu. Medveď je dobrákom ažhlupákom a vlk zasa večný hladoš, či zosobnenie zla. Čo potom zobrazuje myš,hlodavec? Zrejme to bude starým porekadlom „tí dvaja sú ako mačka a myš“alebo „večná hra na mačku a myš“, ktoré vytvárajú v hlaváchanimátorov tie najbláznivejšie predstavy. Aj keď v skutočnom živote jeobratná mačička tá, ktorá víťazí v boji s myšou, v animovanýchfilmoch musí mačka čeliť neuveriteľným situáciám, ktoré väčšinou končiazlisovaním, roztrhaním, rozpadnutím, výbuchom alebo zhorením. Akov prípade večných naháňačiek Toma a Jerryho. Alebo Itchyhoa Scratchyho, simpsonovskej paródie na Toma a Jerryho; televíznehoseriálu, ktorý je obľúbeným programom Barta a Lisy Simpsonovcov. Narozdiel od Toma však Scratchy väčšinou „zahynie“ pomerne nechutnou smrťou,preto je zaujímavé, že na tomto programe sa inak sofistikovaná Lisa vždy dobrezabáva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlodavce sa v animovaných filmoch objavujúv podstate od ich počiatku. Samotný Mickey Mouse tento rok oslávilúctyhodné 80. narodeniny. Mohli by sme zájsť ešte ďalej, až do antických čias,kedy žil bájkar Ezop. Určite poznáte jeho bájku o mestskej a poľnejmyši. Keďže z bájky nám vždy vyplýva ponaučenie, môžeme ho nájsť ajv tej o dvoch myškách odlišného pôvodu. Všade dobre, doma najlepšie.Tu sme síce veľa krkolomných naháňačiek nenašli, ale rozprávač naznačuje, žestretnutie (hoci len sekundové) s mestskou mačkou, ktorá si chce splniťsvoju úlohu domáceho lovca myší, nie je vôbec príjemné.

Tak podobne to asi prežíva aj myšiak Jerry, ktorý na svojhoúhlavného nepriateľa Toma naráža v každej jednej epizóde slávneho detskéhoseriálu. Aby sa Jerry prebojoval k milovanému syru, musí použiť rôzneprostriedky, ako prekabátiť neodbytného kocúra, takže diváci majú o zábavupostarané. A pritom v niektorých epizódach sa dokonca dočkáme ajmravného ponaučenia, napríklad keď Jerry zachraňuje malú rybku, ktorú chce Tomzožrať, leva, ktorý ušiel zo Zoologickej záhrady a keďže je za jehonájdenie vypísaná odmena, musí Jerry kocúra opäť eliminovať alebo keď prídek Jerrymu na návštevu jeho malý synovec Tuffy, ktorý ani zďaleka netuší, žeTom je v prvom rade hladný kocúr. Tom a Jerry svojich malých divákovbavia už niekoľko generácií a zdá sa, že dych im ešte dlho nebudedochádzať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď už spomíname roky, čo potom Mickey Mouse, najslávnejšímyšiak sveta? Napriek svojmu úctyhodnému veku stále obľubuje noseniechlapčenských červených šortiek s dvoma žltými gombíkmi, rovnako žltépohodlné topánky a biele štvorprsté rukavičky. Mickey sa prvýkrát objavilna filmovom plátne v roku 1928 v krátkom animovanom filme Bláznivélietadlo. Jeho duchovnému otcovi Waltovi Disneymu sa tak po niekoľkýchneúspechoch konečne podarilo preraziť v priemysle animovaného filmu.Mickey Mouse sa čoskoro stal miláčikom publika, ktorého poznajú detiz celého sveta. Vo svojich príbehoch sa Mickey stretol s rôznymiprekážkami, ktoré vyvolali kopu veselých situácií, či už šlo o lapenie obra,ktorý je tŕňom v oku kráľovi krajiny, pôsobil ako vyháňač domácich duchov,umývač vežových hodín alebo večný nápadník svojej večnej družky - šarmantnejmyšky Minnie. V niekoľkých Mickeyho príbehoch sa dokonca objavuje ajsvetovo nemenej známa disneyho postavička káčer Donald.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri Waltovi Disneym by som ešte chvíľu ostala. To, že jehádam najznámejším tvorcom animovaných filmov vie každé malé dieťa. Je snáďmedzi nami niekto, kto ešte nevidel jeho Snehulienku a sedem trpaslíkov?Táto animovaná klasika z roku 1937 bola vôbec prvým dlhometrážnymkresleným filmom. Z Disneyho dielne pochádza aj Pinocchio, podľa rozprávkyCarla Collodiho, príbeh o lietajúcom sloníkovi Dumbovi - prvý film sostereofónnym zvukom a samozrejme Popoluška z roku 1950. A právev Popoluške opäť zohrali podstatnú úlohu hlodavce. Pekná dievčina, ktorámusí vo vlastnom dome slúžiť macoche a dvom nevlastným sestrám, nakoniecnájde svoje životné šťastie po boku šarmantného princa. Aby však došlok happy – endu, musia najskôr prísť na pomoc statočné myšky Gusa Jack, ktoré Popolušku oslobodia zo zamknutej izby, práve počas osudnejnávštevy veľkovojvodu so stratenou črievičkou, ktorú si má vyskúšať každédievča v krajine za účelom nájdenia stratenej potenciálnej nevesty preprinca. Či pôvodný autor tejto rozprávky rátal aj s možnosťou obsadenia dovedľajších, ale významných úloh práve hlodavce, sa už asi nedozvieme. Fantáziísa však medze nekladú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším slávnym hlodavcom s veľmi „nehlodavcovskou“vlastnosťou je Speedy (rýchly) Gonzales. Nielen že rozpráva so silným mexickýmprízvukom (čo nie je až také zvláštne, keďže je pôvodom z Mexika), aleešte je aj extrémne rýchly. Tohto chlapíka môžeme nájsť v kreslenýchpríbehoch Looney Tunes (niečo ako „bláznivé postavičky“), ktorých „vodcom“,maskotom a jednou z najznámejších tvárí je králik (mimochodom taktiežhlodavec) Bugs Bunny. Desaťminútové epizódy, v ktorých Speedy Gonzalesúčinkuje, vždy začínajú pohľadom na logo slávnych bratov Warnerovcov, keďžesamotní Looney Tunes pochádzajú z ich dielne. Speedy sa prvýkrát na plátneobjavil v roku 1953, no v tej dobe mu ešte chýbalo jeho charakteristickéžlté sombréro, červená šatka okolo krku a biely svetrík so šortkami.O dva roky neskôr si Speedy odniesol cenu americkej filmovej akadémie zanajlepší krátky animovaný film. Byť najrýchlejšou myšou v Mexiku má svojevýhody.

Možno si ešte pamätáte na fenomén, ktorý zachvátil našumládež začiatkom 90. rokov. Spôsobili ho bojové nindža korytnačky, ktorýchpríhody vykresľoval veľmi populárny seriál, vysielaný aj Slovenskou Televíziou.Korytnačky, ktoré vďaka záhadnej tekutine s výstižným názvom Mutagénzískali ľudskú inteligenciu a aj istú podobnosť človeku, žijúv kanáloch mesta New York, kde sa oddávajú nielen svojej láske ku všetkému,čo len trocha súvisí s talianskou pizzou, ale aj trénovaniu bojovýchumení, ktoré sú v boji proti zločinu nepostrádateľné. Za ich vynikajúcufyzickú kondíciu môže samotný sensejbojových umení, majster Splinter, ktorý po kontakte s Mutagénom nadobudolpodobu potkana. A sme opäť pri všeobecne obľúbených hlodavcoch. Zrejmepreto, že potkany obývajú kanály a dokážu sa bez väčších problémov dostaťaj na tie najnedostupnejšie miesta, si sensejvyslúžil svoju podobu. Či nejako súvisia aj s bojovými umeniami, tonecháme na bohatú fantáziu autorov. Ak je však v čínskom zverokruhu potkansymbolom múdrosti, tak o Splinterovi to platí dvojnásobne, keďže svojichkorytnačích zverencov nielen že priviedol v bojových umeniachk dokonalosti, ale ich ešte aj pomenoval podľa svojich obľúbených renesančnýchumelcov (Leonardo ovládal tajnú reč mečov katanablades, Raffael bojoval s dýkami sai,Michelangelo v boji používal bojové reťaze nunchaki a Donatello bojovú palicu bo). Čím by nás hlodavce ešte mohli prekvapiť?

Možno napríklad tým, že v blízkej budúcnosti si ichbudeme môcť rovno adoptovať. Ako v prípade bieleho myšiaka Stuarta,ktorého rodinka Littleovcov náhodne objaví v detskom domove. Littleovciprišli s účelom adoptovať ľudské dieťa a odídu s rozprávajúcimmyšiakom vo vrecku. Rodinná komédia režiséra Roba Minkoffa v podstateneprináša nič nové – statočného myšiaka si jeho starší (ľudský) brat čoskoro obľúbia jeho najväčší nepriateľ – domáci miláčik, kocúr s nevinným menomSnehuľko – mu pomôže z kaše von, takže sa ku koncu dočkáme typickéhomravného ponaučenia o dôležitosti rodiny a priateľstva. Je to všakmilý film, ktorý nepokazí zaslúžený oddych po náročnom dni, nehovoriaco tom, že počítačom vytvorený Stuart vyzerá ako skutočný, takže žiadnerušivé elementy nehrozia.

No a napokon ospevovaný animovaný film z dielnefilmových štúdií Pixar ocenený Oscarom: Ratatouille – Dobrú chuť! Hlavnýmaktérom je opäť hlodavec. Potkan Remy, ktorý sa túži stať najlepším šéfkucháromv Paríži. Dej tak jednoduchý, až je geniálny, nehovoriac o samotnomnápade prekrútenia skutočnosti, ktorá nekompromisne tvrdí, že potkany súv prvom rade škodcovia, ktorí šarapatia hlavne v zásobách vašejkuchyne. V prípade Ratatouille je Remy nielen šikovným kuchároms citom pre gurmánsku a estetickú stránku jedla, ale zároveň aj veľmičistotným hlodavcom, čo prevracia dovtedajšiu charakteristiku potkanov horenohami. Zlatým klincom programu je scéna, v ktorej celá potkania svorkapriloží ruku k dielu a prevezme vládu nad kuchyňou jednejz najlepších parížskych reštaurácií a to za účelom nie vykradnúťkomoru, ale uspokojiť hladných zákazníkov.   

Ak sa myškám a potkanom podarilo urobiť kariéruv toľkých filmových projektoch, prevažne animovaných, ale aj hraných, nietčo dodať. Zdá sa, že svet naozaj miluje hlodavce.       

Jana Červenková

Jana Červenková

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som študentka Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského, odbor kulturológia, baví ma to, čo študujem a mám rada život, ľudí, zábavu a umenie. Zoznam autorových rubrík:  Filmová kritikaFilm ako umenieHudbaPohľad na vec...Z každého rožka troška...

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu